2023-01-01

Chiński Nowy Rok – powitaj 2023 pod znakiem Królika!

Nowy Rok to najważniejsze święto w chińskim kalendarzu. Rodzinny, obfity w huczną zabawę czas, celebrowany jest w gronie najbliższych. Świętuje się go zgodnie z przekazywanymi z pokolenia na pokolenie tradycjami, oddając cześć bóstwom i przodkom. Chiński Nowy Rok rozpocznie się 22 stycznia 2023 i potrawa do 9 lutego 2024 pod znakiem zodiakalnego Królika!

Chiński Nowy Rok - najważniejsze święto

Chiński Nowy Rok bez wątpienia jest świętem szczególnie ważnym dla wszystkich mieszkańców tego regionu. Datę rozpoczęcia i zakończenia nowego roku w Chinach określa kalendarz księżycowy. To ruchome święto, które celebruje się w okresie od 21 stycznia do 20 lutego. Kolejny potrwa od 22 stycznia 2023 do 9 lutego 2024. Huczne świętowanie potrwa aż 16 dni i zakończy je Święto Latarni – jedno z najstarszych, chińskich świąt.

Nowy Rok w Chinach - zwyczaje

 Historia świętowania Nowego Roku sięga ponad 3 tysięcy lat. Jest ściśle powiązania z przekazywanymi od pokoleń noworocznymi legendami. W szczególności związana jest z opowieścią o mitycznej bestii Nian. Mówi ona o szerzącej postrach bestii, która chciała pożreć bezbronnych mieszkańców wioski. Na ratunek ludności ruszył pewien odważny starzec. Zaproponował jej, aby ta pochłonęła inne potwory, a nie niewinnych mieszkańców. Przystała ona na tę propozycję, a starzec nakazał ludności wieszać czerwone dekoracje na swoich domach pod koniec każdego roku. Miało to na celu odstraszenie wszelkich potworów. Odważnego starca ogłoszono nieśmiertelnym bogiem, a w wiosce zapanował spokój.

Druga wersja tej słynnej legendy głosi, że ludność zamieszkująca wioskę, chcąc uchronić się przed groźną bestią, postanowiła wygnać ją poprzez hałasowanie. Dlatego też uderzali w gongi, bębny i głośno śpiewali. Podpalali pędy bambusa, które wydawały donośne dźwięki. W ten sposób pozbyli się strasznej bestii. Od tego wydarzenia podczas Nowego Roku dekoruje się domy, a na ulicach odbywają się huczne parady.

Chińskie znaki zodiaku

Chiński kalendarz posiada niezwykle oryginalny układ zodiakalny. Składa się on z 12 znaków zodiaku, a co 5 lat przypisywany jest im także konkretny żywioł. Brzmi skomplikowanie? Już tłumaczymy!

Chiński kalendarz działa na zasadzie cyklu, a kolejność występowania po sobie zwierząt oraz żywiołów jest stała. Czas jednego znaku zodiaku zajmuje cały rok księżycowy, zatem każdy rok ma swój własny znak – jedno z zodiakalnych zwierząt. Wśród 12 znaków znajdziemy: Szczura, Woła, Tygrysa, Królika, Smoka, Węża, Konia, Kozy, Małpy, Koguta, Psa i Świnię.

Natomiast pięć żywiołów, którym odpowiadają poszczególne planety to: Wenus – metal, Jowisz – drewno, Merkury – woda, Mars – ogień, Saturn – ziemia. Zgodnie z tradycyjnym cyklem zodiakalnym rok 2023 będzie pod znakiem królika oraz wody!

Co przyniesie nam „króliczy rok”?

Według chińskich wierzeń Rok Królika zwiastuje wiele dobrego. Nie będzie nudny, jednak przyniesie ze dużo spokoju i opanowania. Pozwoli na samorozwój, samodyscyplinę, a także będzie sprzyjał dążeniu do postawionych sobie celów. To idealny czas, aby zrealizować wszelkie postanowienia!

Chińskie znaki zodiaku

Chiński cykl składa się z 12 znaków. Oto krótka charakterystyka każdego z nich:

Szczur – to doskonały przywódca. Jest szczery, inteligentny, a także spostrzegawczy. Uwielbia być w centrum wszelkich wydarzeń. Często chodzi własnymi ścieżkami.

Tygrys – uwielbia być w centrum uwagi. Jest nieprzewidywalny i uparty. Cieszy się dużym szacunkiem wśród innych.

Królik – jest przede wszystkim ułożony i spokojny. To prawdziwie artystyczna dusza. W życiu kieruje się dobrą intuicją, dzięki której odnajduje się w każdej sytuacji.

Bawół – cechuje się dużą odpornością psychiczną, dlatego potrafi z dystansem spoglądać na otaczającą go rzeczywistość. Przeciwstawia się lenistwu i bierności.

Smok – podejmuje najcięższe wyzwania, jakie staną na jego drodze. Cechuje go pracowitość, a także niezłomny charakter.

Wąż – jest skryty. Wyróżnia go przede wszystkim doskonała intuicja, którą często się kieruje. To właśnie dzięki temu odnosi wiele ogromnych sukcesów.

Koń – ceni sobie przede wszystkim wolność i niezależność. Jest wojownikiem, któremu żaden cel nie stanowi problemu.

Koza – to perfekcjonista w każdej dziedzinie. Odznacza się wyczuciem i wytrwałością w dążeniu do celu. Dzięki swojej skrupulatności osiąga duże zyski.

Małpa – to prawdziwa dusza towarzystwa. Bez wątpienia można polegać na niej w każdej sytuacji. Potrafi doskonale rozweselać.

Kogut – to przede wszystkim marzyciel. Doskonale zaraża optymizmem i pozytywną energią, której nie brakuje mu w codziennym życiu.

Pies – to doskonały przyjaciel, dzięki temu, że charakteryzuje go wierność i odpowiedzialność. Za życiową misję uważa pomoc innym.

Świnia – optymista i osoba kochająca życie. Cechuje go ogromne szczęście, które towarzyszy mu w codziennym życiu.

A ty? Jakim chińskim znakiem zodiaku jesteś?

Świętowanie Nowego Roku w Chinach

Chiński Nowy Rok to przede wszystkim niezwykle rodzinne wydarzenie. Zgodnie z tradycją obfituje w huczne zabawy, świętowanie i celebrację tego wyjątkowego dla wszystkich mieszkańców Chin czasu. Oddaje się wówczas cześć bóstwom i przodkom.

Noworoczne tradycje

Nowy Rok to święto, któremu towarzyszy wiele obyczajów. Pierwszy i najistotniejszy z nich to dekorowanie domów. Zgodnie ze wspomnianymi wcześniej legendami, mieszkania wszystkich zdobią papierowe ozdoby w kolorze czerwonym. To przede wszystkim popularne chińskie lampiony czy czerwone wstążki. Właśnie one według wierzeń mają odstraszyć różnego rodzaju zło w nadchodzącym roku.

Z legend głoszonych w Chinach zaczerpnięto także rozświetlające niebo fajerwerki. To rytuał mający na celu odgonienie złych duchów i przynoszący szczęście na cały nowy rok. W dawnych czasach służył do tego bambus. Pędy bambusa podpalano, a te wybuchały, wydając przy tym głośne dźwięki. Postęp cywilizacyjny sprawił, że obecnie są to powszechnie znane sztuczne ognie, które bez wątpienia kojarzą się nam z powitaniem nowego roku.

Rodzinne świętowanie

Chiński Nowy Rok to czas, który świętuje się w rodzinnym gronie. Obowiązkowym elementem celebrowania jest uczta, ale i wręczanie prezentów. Wszyscy Chińczycy ubierają się odświętnie w eleganckie, tradycyjne stroje. Kobiety nakładają efektowne suknie „Cheongsam”, a mężczyźni długą koszulę i mandaryńską kurtkę.

Do noworocznych obrzędów należy także uwiecznienie całej rodziny na wspólnej fotografii, gdzie honorowe, środkowe miejsce musi zająć najstarszy z rodu. Świętują przy suto zastawionym stole pełnym noworocznych, tradycyjnych dań. Są to najczęściej potrawy rybne czy popularne, noworoczne pierożki jiaozi. Obecność potraw oraz prezentów symbolizuje dobrobyt w rodzinie.

Nieodłącznym zwyczajem związanym z Chińskim Nowym Rokiem są także przygotowania do świętowania. Z dużym wyprzedzeniem wszyscy domownicy zabierają się za generalne porządki. Według wierzeń Nowy Rok rozpoczyna nowe życie, dlatego należy się odpowiednio przygotować – oczyścić ciało i umysł.

Huczne świętowanie

Nowy Rok jest dla Chińczyków najważniejszym świętem w całym roku. Dlatego właśnie jego obchody są tak huczne! W tym okresie na ulicach spotkać można liczne, radosne parady i pochody. Wszędzie wybrzmiewa głośna muzyka, dźwięki gongów i bębnów, a niebo oświetla mnóstwo fajerwerków. Wszyscy mieszkańcy tańczą, bawią się i radują w ten wyjątkowy czas, wchodząc w nowy rok z pozytywną energią.

Noworoczny okres to doskonała okazja, by wybrać się w podróż do Chin!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 17 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-06-07
Szybko, sprawnie i miła obsluga
2023-05-24
Bardzo szybka realizacja zamówienia
pixelpixel