2022-01-25

Co kryje Chiński Nowy Rok? Poznaj jego tajemnice, zwyczaje i przesądy

Gdy w Europie wszyscy zapominają o Nowym Roku, Azjaci dopiero zaczynają świętować. Jak to możliwe, że Chiński Nowy Rok rozpoczyna się w styczniu lub lutym i trwa 15 dni? Ma to związek z kalendarzem lunarnym i starymi zwyczajami tego kraju. Przekonaj się, jak obchodzi się nowy rok w Chinach.  

Chiński Nowy Rok jest znany również pod nazwą Święta Wiosny. Świętowanie trwa przez ponad dwa tygodnie i kończy się w Święto Latarni. Choć nie zawsze – często okres zabaw rozciąga się do miesiąca lub nawet dłużej.  

Istotą obrzędów jest odpoczynek od pracy. W tym czasie Chińczycy szybciej wracają do domu i spędzają czas w rodzinnym gronie. Dzięki temu budują nowe relacje i pogłębiają te zawarte wcześniej.

Chiński Nowy Rok – jakie zwierzę będzie celebrowane?  

Co roku w Chinach króluje inne zwierzę. Cykl odnawiany co 12 lat rozpoczyna się od szczura. Kolejnymi zodiakalnymi zwierzętami są: bawół, tygrys, królik, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies oraz świnia. Każde z nich symbolizuje coś innego, lecz nie ma gorszych lub lepszych znaków. W związku z tym układem horoskop chiński różni się od naszego. Tam znaki zodiaku zmieniają się co roku, a nie tak jak u nas – co miesiąc.  

W 2022 roku Chiński Nowy Rok jest rokiem tygrysa. Jego charakterystyczne cechy dominują u ludzi urodzonych w okresie jego panowania. Żywiołem tego zodiakalnego zwierzęcia w tym roku jest woda.   Tegoroczny tygrys jest symbolem siły, odwagi i pewności siebie. Najwięcej korzyści w tym roku przyniesie właśnie pewność swoich racji, duch rywalizacji, aktywność i śmiałość.

Chiński Nowy Rok kolorem czerwonym stoi  

Pomyślność, która ma towarzyszyć osobom biesiadującym Chiński Nowy Rok, jest ukryta w kolorze czerwonym. Na stołach można zobaczyć ugotowane na twardo jaja przepiórcze z farbowanymi na czerwono skorupkami. Drzwi dekoruje się czerwonymi znakami szczęścia, przyklejając je do góry nogami. Wręczane są również czerwone koperty z pieniędzmi hangbao – podarowują je starsi członkowie rodzin dzieciom, pannom i kawalerom. Na Chiński Nowy Rok mieszkańcy ubierają odświętne stroje, oczywiście w kolorze czerwonym.  

Czerwień dominuje też na ulicach w postaci ozdób przy korowodach. Tancerze i akrobaci prowadzą papierowe lwy i smoki, a na niebie pojawiają się czerwone smugi fajerwerków. Ich zadaniem jest przegnanie mitycznej bestii Nian.

Chiński Nowy Rok – wróżby i przesądy  

Obchody Chińskiego Nowego Roku wiążą się jednak głównie ze wspólnym przyrządzaniem posiłków, jedzeniem tradycyjnych potraw oraz zabawą. W wigilię Chińskiego Nowego Roku wszyscy członkowie rodziny są zaangażowani do lepienia pierożków z mięsem i kapustą lub warzywami (nazywanymi gyozą lub jiaozi). Gdy są już gotowe, macza się je w sosie sojowym z dodatkiem papryki chilli lub sosu rybnego. Popularne jest również ciasto z kleistego ryżu, czyli niangao, symbolizujące rozwój i sukces w nadchodzącym roku. Na stołach często pojawiają się także ryżowe kulki – yuan-xiao – ze słodkim nadzieniem z pasty z czerwonej fasoli lub sezamu albo kremem fistaszkowym. Ten przysmak kształtem przypomina pełnię księżyca symbolizującą trwałość więzi rodzinnych.  

Z Chińskim Nowym Rokiem wiąże się wiele tradycyjnych wróżb. Jedną z nich jest podanie ryby z głową i ogonem, która odpowiada za obfitość w nowym roku, a także dobry początek i koniec. Dobrą wróżbę przynoszą również: nasiona lotosu, owoce liczi, mandarynki i pomarańcze, a za długie życie odpowiada niepocięty jak najdłuższy makaron. Serwuje się też sajgonki, pije duże ilości herbaty, wódki i wina. Ważnymi aktywnościami są granie w karty, wspólne tworzenie i puszczanie lampionów, oglądanie w telewizji uroczystych gal i odwiedzanie przyjaciół.  

Nie można zapomnieć o przesądach, z którymi wiąże się Chiński Nowy Rok. Stanowczo zakazane jest używanie ostrych narzędzi czy sprzątanie. Ostre przedmioty mogą zepsuć szczęście, a porządki zabierają cenny czas, który można podarować najbliższym. Przesądy dotyczą również finansów – wszystkie długi powinny być spłacone przed rozpoczęciem świętowania. Dodatkowo Chińczycy nie myją włosów do pierwszego dnia księżycowego, ponieważ uważane jest to za zmywanie fortuny.

A kiedy wszystko wraca do normalności…  

Po obfitującym w atrakcyjne wydarzenia i kulinarne rozpusty okresie Chińczycy wracają do codziennych zwyczajów, m.in. tradycyjnej diety bogatej w ryż i warzywa. Oczyszczają organizm przy wspomaganiu zielonej herbaty i ziół.  

Już dziś zaznacz w swoim kalendarzu Chiński Nowy Rok – zarezerwuj czas na spróbowanie wybranych noworocznych potraw. My zapewnimy Ci produkty. Świętuj z nami i Azjatami!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 17 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-12
Wyjście na przeciw klienta to bardzo dobra praktyka. Dziękujemy za zrozumienie sytuacji i realizację zamówienia.
2023-03-09
Bardzo szybka wysyłka!
pixelpixel