2023-10-05

Dzbanek do herbaty, czyli kilka ciekawostek o ceremonii herbacianej

Ceremonia picia herbaty to jeden z najważniejszych elementów japońskiej kultury. W życiu Japończyków napar z aromatycznych liści odgrywa bardzo ważną rolę. Co istotne, mimo że to z Japonią każdy ją kojarzy, do Kraju Kwitnącej Wiśni przywędrowała z Chin. Początki popularności herbaty sięgają aż IX wieku. W dawnych czasach nie było na nią stać wszystkich. Spożywana była jedynie przez klasę wyższą, czyli arystokrację. Co ciekawe, pito ją także podczas różnego rodzaju ceremonii o charakterze religijnym.

Ceremonia herbaciana

Herbata mimo setek lat odgrywa w Japonii bardzo istotną rolę. Picie tego naparu ma wiele niezwykle ważnych aspektów. Japończycy wierzą, że ceremonia herbaciana ma na celu oczyścić dusze biorących w niej udział uczestników i pozwolić im na tak zwany „zen”, czyli uspokojenie umysłu. Każdy przed przystąpieniem do niej musi osiągnąć wewnętrzny spokój i pełną harmonię. Co ważne, wszyscy biorący w niej udział muszą żyć w zgodzie ze sobą nawzajem. W dzisiejszych czasach ceremonia picia herbaty nie zawsze jednak przybiera tak oficjalną formę. Traktowana jest jednak jako kontynuowanie zachowanych w kulturze tradycji japońskich.

Herbata w codziennym życiu

Herbata to nie tylko element kultury i tradycji. Aromatyczny napar towarzyszy Japończykom w codziennym życiu. Jest spożywana codziennie, niezależnie od pory dnia, tygodnia czy roku. Jest elementem wszystkich ważnych wydarzeń. Spożywana jest zarówno w towarzystwie, jak i samotnie, w domowym zaciszu. To codzienna przyjemność, której nie odmówi sobie żaden Japończyk!

Dzbanek do herbaty oraz niezbędne akcesoria

Aby ceremonia miała bardziej podniosły i uroczysty charakter, należy się do niej odpowiednio przygotować. Herbaty nie spożywa się w kubkach czy filiżankach, jak u nas. Do tradycyjnego, japońskiego ceremoniału używa się przede wszystkim japońskiego dzbanka do herbaty. Ma on charakterystyczny kształt, a także niewielki rozmiar, ponieważ zaparzona w nim herbata ma służyć bardziej do degustacji niż do gaszenia pragnienia. Dzbanek do parzenia herbaty wykonany jest zazwyczaj z żeliwa lub wysokiej jakości japońskiej porcelany. Zarówno jeden, jak i drugi wariant dostępny jest w sklepie internetowym azjanatalerzu.pl. Znajdziesz tam:

- doskonałej jakości żeliwny, japoński dzbanek do herbaty,

dzbanek do herbaty z różnymi motywami,

czarki do herbaty z różnymi motywami,

- japońskie zestawy do herbaty składające się z japońskiego dzbanka oraz czarek

przybory i zestawy do parzenia herbaty matcha.

Wspomniane wyżej czarki służą natomiast do spożywania zaparzonej już w czajniczku herbaty. Są to niewielkie naczynia, przypominające małe kubeczki, jednak bez ucha. Są bardzo charakterystyczne dla kultury japońskiej. Czarki do herbaty także znajdziesz w sklepie Azjanatalerzu.pl – sprzedawane osobno lub w specjalnych, japońskich zestawach do herbaty.

Herbata odgrywa bardzo istotną rolę w Kraju Kwitnącej Wiśni. Specjalne akcesoria przeznaczone do jej spożywania, takie jak japoński czajnik do herbaty czy czarki dodatkowo sprawiają, że czynność ta staje się bardziej uroczysta. Dzięki akcesoriom, które znajdują się w naszym sklepie, Ty również możesz poczuć się jak uczestnik ceremonii herbacianej w Japonii!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 17 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-12
Wyjście na przeciw klienta to bardzo dobra praktyka. Dziękujemy za zrozumienie sytuacji i realizację zamówienia.
2023-03-09
Bardzo szybka wysyłka!
pixelpixel