2021-05-28

Figurka maneki-neko – kot, obok którego nie przejdziesz obojętnie

Czy znasz maneki-neko? Kot o wielu twarzach przyniesie szczęście jego posiadaczom, chociaż kryje w sobie wiele tajemnic. Czym różni się znaczenie białej figurki od czarnej? Gdzie postawić kotka w domu? Poznaj bliżej tę niezwykłą postać!

Jeden z wielu symboli Azji, który przynosi szczęście domownikom i jego najbliższym. Występuje w wielu kolorach, macha łapką i ma długą tradycję. To maneki-neko – kot dobrobytu, sukcesu i powodzenia w związkach. Zaprosisz go do swojego domu?

Znaczenie i historia maneki-neko – kot o wielu twarzach

Maneki-neko dosłownie oznacza „kuszący kot”. To figurka przedstawiająca siedzącego kotka z krótkim ogonem (jak u rasy bobtail) i podniesioną łapką w geście zachęcającym do podejścia. W Japonii, ale również Chinach czy Tajlandii figurki szczęścia można zobaczyć przy wejściach do sklepów, restauracji, barów, hoteli, kasyn, a nawet kolektur czy pralni. Gdzie jeszcze spotkasz maneki-neko? Kot jest często stawiany na placach targowych, wystawach oraz recepcjach firm, by przynieść powodzenie finansowe i handlowe.

Oryginalny maneki-neko w lewej łapce trzyma koban owalną, złotą monetę japońską bitą od XVII wieku o wartości 1 ryo. Znajdują się na niej znaki kanji, czyli dosłownie „sen man ryo” (10 000 000 ryo) stanowiące symbol pomyślności, szczęścia i fortuny.

Maneki-neko jest bardzo ważnym symbolem Japonii. W japońskim mieście Seto mieści się muzeum z bogatą kolekcją tych wyjątkowych figurek, a w całym kraju organizowane są na jego cześć huczne festiwale. Uczestnicy malują wtedy na swoich twarzach wizerunki maneki-neko. Kot przedstawiany jest w wielu rozmiarach i kolorach, mających różne znaczenie. Istnieją też wyjątkowe egzemplarze, jak maneki-neko z kreskówki „Hello Kitty”. W Australii możesz kupić figurkę trzymającą deskę surfingową, a w Rosji w postaci matrioszki.

Maneki-neko – kolory, wielkości i formy

Dawniej figurki maneki-neko były wykonywane jedynie z ceramiki. Obecnie produkuje się je z tworzywa sztucznego, niemal w każdym rozmiarze. O ile wielkość i materiał, z którego wykonany jest kotek, nie jest ważna, o tyle kolory maneki-neko mają wielkie znaczenie. Warto zwrócić uwagę również na to, którą łapką macha. Jeśli porusza lewą, wita wszystkich domowników i ich gości, a jeśli prawą – zapewnia dobrobyt.

Zastanawiasz się, który kolor wybrać przy zakupie maneki-neko? Kot ma wiele do zaoferowania!

Maneki-neko biały

Kotek o białej barwie uchodzi za symbol niewinności.

Maneki-neko czarny

Gdy kupisz czarnego maneki-neko, kot przyniesie Ci zdrowie.

Maneki-neko czerwony

Czerwony kotek daje powodzenie w związkach i podróżach.

Maneki-neko niebieski

Niebieska figurka przyniesie Ci sukcesy w nauce.

Maneki-neko złoty

Przy zakupie złotego kotka oczekuj bogactwa.

Gdzie postawić maneki-neko? Kot północy i zachodu

Jeśli zależy Ci na tym, aby figurka przyniosła powodzenie gospodarzowi, postaw maneki-neko w północnej części domu. Kotek może dać również bogactwo dzieciom, które wychowują się w domu, jeśli postawi się go w zachodnim rogu.

Figurka jest nie tylko symbolem Azji! W naszym logo również znajdziesz maneki-neko – kot trzyma w uniesionej łapce pałeczki, a zamiast kobanu ma miskę z makaronem. Oprócz figurek w wielu rozmiarach i kolorach znajdziecie u nas w tym motywie:

·  kubki z uchem, zaparzaczem i pokrywką,
·  miseczki do zupy czy ryżu,
·  zestawy złożone z miski i talerza,
·  zestawy do podania sushi,
·  komplety par pałeczek bambusowych i plastikowych,
·  pałeczki z pomocnikiem w postaci kotka,
·  breloczki maneki-neko.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 17 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-06-07
Pomimo drobnych problemów obsługa sklepu stanęła na wysokości zadania:)
2023-03-12
Wyjście na przeciw klienta to bardzo dobra praktyka. Dziękujemy za zrozumienie sytuacji i realizację zamówienia.
pixelpixel