Jak wygląda ceremonia parzenia herbaty? Przygotuj ją w swoim domu
Ceremonia parzenia herbaty matcha daje nam chwilę dla siebie, a dzięki swojej tradycji będzie ciekawym sposobem na przyjęcie gości. Dowiedz się, jak wygląda rytuał oraz jakie właściwości ma herbata matcha.
Tradycyjna ceremonia parzenia herbaty pochodzi z Japonii i dzisiaj zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Opracował i udoskonalił ją Sen no Rikyū – japoński mistrz parzenia herbaty.
Do rytuału parzenia herbaty zwykle używa się matchy, czyli zielonego proszku o unikalnych składnikach odżywczych. Matcha różni się od innych zielonych herbat tym, że 20-30 dni przed zbiorem jest zakrywana, aby uniknąć bezpośredniego światła słonecznego i tym samym zwiększa swoją zawartość aminokwasów. Dlatego też ma ciemniejszy odcień i więcej prozdrowotnych właściwości.
Ceremonia parzenia herbaty jak sztuka
Gościnność i estetyka – te dwa aspekty musi spełnić ceremonia parzenia herbaty. Chodzi w niej nie tyle o degustację, co o docenianie całego doświadczenia picia herbaty wszystkimi zmysłami.
Ceremonia parzenia herbaty to jedna z tradycyjnych japońskich sztuk. Oryginalna nazwa to chado (zwane również sado). Choć jest to japoński rytuał, wywodzi się z Chin. W Japonii został udoskonalony, a szerzyli go księża i mnisi.
Jak wygląda ceremonia parzenia herbaty matcha?
Obecnie w trakcie ceremonii parzenia herbaty celebruje się harmonię, szacunek i spokój. Rytuał ma pomóc gościom i gospodarzowi w wewnętrznym wyciszeniu. Ta piękna forma okazania życzliwości swoim gościom składa się z kilku zasad, których nie można pominąć.
Krok 1: Przygotowanie i wysłanie zaproszeń na ceremonię parzenia herbaty
Ceremonia parzenia herbaty jest ważnym wydarzeniem, na które powinniśmy oficjalnie zaprosić gości kilka tygodni wcześniej. Zaproszenia wybieramy ze względu na ich walory estetyczne.
Krok 2: Urządzenie sali
Udekorowanie sali, w której odbywa się ceremonia parzenia herbaty, zależy od pory roku i dnia. Dekoracja jest jednak prosta i minimalistyczna, więc rytuał można odprawić praktycznie wszędzie. Zazwyczaj wiesza się zwoje z japońskimi cytatami oraz przysłowiami mające na celu oferować gościom dobre rady. Oprócz tego ważne są kompozycje kwiatowe.
Krok 3: Rozpoczęcie ceremonii parzenia herbaty – przyjęcie gości do sali
Gdy wszystko jest gotowe, gospodarz zaprasza gości do sali zwanej machiai. Należy do niej wejść na boso lub w kapciach. Później następuje czas oczyszczenia – uczestnicy przechodzą po ziemi pokrytej rosą i myją dłonie oraz usta wodą z kamiennej misy. Gospodarz wita gości ukłonem i wszyscy zajmują miejsca według rangi. Po zajęciu miejsc rozdawane są słodycze lub nawet trzydaniowe posiłki.
Krok 4: Prezentacja narzędzi
Kolejnym krokiem jest zaprezentowanie narzędzi, które będą używane do ceremonii parzenia herbaty. Akcesoria zawsze są takie same – zestaw składa się z małej miski (chawan), bambusowej trzepaczki (chasen), łyżeczki do herbaty (chashaku), lnianej lub jedwabnej tkaniny (chakin) oraz termosu z gorącą wodą i dodatkowej misy z wodą służącą do czyszczenia. Gospodarz myje wszystkie przedmioty odpowiednimi ruchami dłoni, które przypominają taniec.
Krok 5: Najważniejszy punkt ceremonii parzenia herbaty – przygotowanie matchy
Gospodarz może przyrządzić dwa rodzaje herbaty matcha. Jedną z nich jest koicha matcha, czyli gęsta herbata z proporcji 3:1, a drugą usucha matcha, słabsza herbata z proporcji 1:1. Koichę matchę przygotowuje się z trzech łyżeczek herbaty, którą po zalaniu łyżeczką wody ugniata się trzepaczką. Usuchę matchę ubija się do uzyskania pianki i wtedy podaje się ją gościom.
Jako pierwszy herbatę matchę kosztuje gość honorowy (shokyaku), którego gospodarz wybiera przed rozpoczęciem ceremonii parzenia herbaty. Upija on łyk płynu, czyści miskę i podaje drugiej osobie. Rytuał trwa tak długo, dopóki wszyscy goście skosztują herbatę. Pijąc herbatę, masz czas do odpoczynku i kontemplacji. To chwila tylko dla Ciebie, więc nie musisz się spieszyć.
Krok 6: Czyszczenie narzędzi
Po wypiciu herbaty matcha następuje czyszczenie wykorzystanych narzędzi. Gdy gospodarz jest pewny, że wszystko jest czyste, może przekazać gościom miskę, z której pili, aby ją podziwiali.
Krok 7: Pożegnanie gości po ceremonii parzenia herbaty
Ceremonia parzenia herbaty kończy się wraz z odejściem gości. Niegrzeczne jest nie pochwalić dekoracji w sali oraz nie wysłać kartki z podziękowaniami za zaproszenie, jeśli bierze się udział w tym rytuale w Japonii.
Właściwości herbaty matcha
Najczęściej w trakcie ceremonii parzy się matchę. Ta zielona herbata ma wiele właściwości, dzięki którym zyskuje popularność na całym świecie. Zawiera w sobie antyoksydanty odpowiadające za neutralizowanie negatywnych skutków oddziaływania wolnych rodników, jest źródłem katechin zmniejszających ryzyko miażdżycy i działających przeciwbakteryjnie, a do tego uspokaja i relaksuje.
Picie herbaty matcha wpływa korzystnie na pamięć i koncentrację, a także podnosi poziom energii. Ceremonia parzenia herbaty składa się z oczyszczenia zewnętrznego, lecz również wewnętrznego, ponieważ matcha doskonale oczyszcza nasz organizm z toksyn.
Ceremonia parzenia herbaty w domu
Nie musisz stosować się do wszystkich kroków ceremonii, gdy zapraszasz gości do swojego domu, lecz niezbędne będą wszystkie narzędzia. W naszym sklepie znajdziesz cały zestaw do ceremonii parzenia herbaty, samo mieszadełko czy miskę oraz herbatę matcha. Pamiętaj, aby przechowywać ją w zamkniętym opakowaniu z dala od światła. Po otwarciu najlepiej schować ją do lodówki.