2023-02-27

W podziękowaniu za walentynki, czyli Biały Dzień w Japonii

Japońskie walentynki nie sposób porównać do tych znanych i świętowanych przez nas. Można by wręcz powiedzieć, że w Japonii obchodzi się je dwa razy, a to za sprawą Białego Dnia. To tradycyjne, japońskie święto powstało jako odpowiedź na 14 lutego, gdy świętowane są walentynki – wówczas to panie wręczają panom prezenty. W Biały Dzień mężczyźni mają za zadanie odwdzięczyć się i podarować coś wyjątkowego kobietom!

Krótka historia Białego Dnia

Historia tradycyjnego, japońskiego święta, jakim jest Biały Dzień, sięga 1978 roku. To właśnie wtedy zostało ono ustanowione, aby kobiety, które wręczały upominki w walentynki, także mogły zostać obdarowane. Dlatego właśnie Ogólnokrajowa Spółdzielnia Przemysłu Cukierniczego wyznaczyła datę nowego święta w Japonii – 14 marca. Obecnie Biały Dzień obchodzony jest nie tylko w Japonii, ale i w Korei Południowej czy Chinach, a także w Tajwanie.

Dlaczego „Biały Dzień”?

Z pewnością zastanawiasz się, dlaczego japońskie święto nosi nazwę „Białego Dnia”. Wiąże się ona ściśle ze słodkimi, białymi piankami, które najczęściej można spotkać pod nazwą marshmallows. 14 marca pierwotnie obchodziło się właśnie Dzień Pianek. Wówczas kobiety otrzymywały od swoich mężczyzn ten słodki przysmak. Nazwa japońskiego święta, w którym kobiety obdarowywane są słodkościami, nawiązuje także do białej czekolady, która jest często wręczanym, słodkim upominkiem.

Idealny prezent na Biały Dzień

W Biały Dzień wszystkim kobietom wręcza się najczęściej różnego rodzaju słodkości ciastka, czekoladki, pralinki, cukierki czy według tradycji związanej z tym świętem – słodkie, białe pianki marshmallows. Obecnie jednak coraz częściej panowie nie ograniczają się tylko i wyłącznie do słodkości. Jako prezenty dla kobiet wybierają również kwiaty czy biżuterię. Co ważne, upominki powinny być zapakowane w białe torebki czy papier – również w tym kolorze. Ciekawostką jest fakt, że zgodnie z japońską regułą sanbai gaeshi wartość wręczanych upominków z okazji Białego Dnia powinna być około 3 razy większa od tego, który otrzymali mężczyźni 14 lutego w walentynki.

Kilka prostych zasad, które należy przestrzegać 14 marca

Jak każde święto, Biały Dzień wiąże się z pewnymi zwyczajami. Zasady, którymi warto się kierować przy wyborze upominku, dotyczą przede wszystkim wręczanych słodkości. Należy być ostrożnym, gdyż każda słodkość symbolizuje różne uczucia. Często wybieranym podarunkiem są ściśle związane z Białym Dniem pianki marshmallows. Wręcza się je zazwyczaj najbliższym kobietom. Obecnie można jednak spotkać się z odchodzeniem od tego rodzaju podarunku. Według niektórych pianki szybko rozpływają się w ustach, dlatego nie powinny być wręczane jako wyraz miłości, gdyż symbolizują szybko rozpadające relacje.

Japońska symbolika słodkości na Biały Dzień

Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami, aby wyrazić miłość, należy podarować ukochanej czekoladowe ciastka. Przyjaciółce wręcza się natomiast białe czekoladki, a czekoladowe cukierki koleżance z pracy czy szkoły, aby w ten sposób okazać sympatię. Japończycy, stosując się do panujących w Biały Dzień zasad związanych z odpowiednio wręczanymi słodkościami, stworzyli proste założenia, którymi należy się kierować. Jeżeli więc obchodzisz Biały Dzień, zobacz jaką słodkość wybrać dla kobiety, której chcesz podarować słodki upominek! Białe czekoladki oznaczają nic innego jak „Bądźmy przyjaciółmi”. Wręczając czekoladowe cukierki, wyrażasz po prostu „lubię Cię”. Czekoladowe ciastka zarezerwowane są dla najbliższej kobiety, ponieważ oznaczają tylko jedno – „kocham Cię”.

Świętuj japoński Biały Dzień!

Biały Dzień to japońskie święto, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby również je celebrować. To doskonała okazja do wyrażenia miłości lub sympatii bliskiej osobie i podarowanie jej odrobiny słodkości. Biała czekolada, czekoladowe cukierki, a może ciastka – który upominek wybierzesz?

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 17 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-09
Bardzo szybka wysyłka!
2023-01-13
Bardzo szybka dostawa - świetnie zapakowana. Niskie ceny. Produkty bardzo dobrej jakości.
pixelpixel