2023-09-18

Papier ryżowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Wyśmienite, orientalne, pełne pysznych składników spring rolls to twoja słabość? A więc z pewnością często sięgasz po ich bazowy składnik, jakim jest papier ryżowy. To cienkie, najczęściej okrągłe płatki, które pod wpływem wody stają się miękkie i elastyczne. Zawija się w nie ulubione dodatki takie jak owoce morza, tofu czy warzywa, tworząc tradycyjny przysmak wywodzący się z kuchni orientalnej, czyli spring rolls. Papier ryżowy, czyli cienkie, arkusze wymagają jednak odpowiedniego traktowania – przechowywania w odpowiednich warunkach, temperaturze oraz właściwego użytkowania. Poznaj kilka naszych wskazówek, które pozwolą ci na zachowanie jego świeżości i trwałości na długo. Stosuj się do nich, a papier ryżowy będzie gotowy do użycia zawsze, gdy tylko przyjdzie ochota na pyszne spring rollsy!

Gdzie przechowywać papier ryżowy?

Pierwsza i kluczowa zasada to przechowywanie papieru ryżowego w odpowiednich warunkach. Dzięki temu na dłużej zachowa on swoje naturalne właściwości i pozwoli na przygotowanie idealnych spring rolls. Pamiętaj, by przechowywać papier w suchym miejscu, z dala od wilgoci. Idealna będzie szafka w kuchni z produktami suchymi np. makaronami i mąkami. Wilgoć, która mogłaby dostać się do papieru, sprawi, że arkusze mogą się ze sobą posklejać. Pamiętaj, aby papier ryżowy chronić nie tylko przed wilgocią, ale i promieniami słonecznymi. Unikaj tego, przechowując papier w szafce czy szufladzie, która nie jest nasłoneczniona. W przeciwnym wypadku ryżowe arkusze mogą stać się łamliwe i kruche.

Przechowywanie papieru ryżowego po otwarciu

Nie udało ci się zużyć całego opakowania papieru ryżowego? Nie szkodzi! Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu, arkusze będą gotowe do użycia przy kolejnym gotowaniu. Otwarty papier ryżowy przełóż do woreczka ze szczelnym zamknięciem lub do pojemnika z przykrywką. Pozostawienie go w otwartym opakowaniu może spowodować, że dostanie się do niego wilgoć.

Jak odpowiednio korzystać z papieru ryżowego?

Przed gotowaniem należy papier ryżowy zwilżyć ciepłą wodą – wówczas stanie się elastyczny i idealny do zawijania spring rolls. Nie powinien moczyć się zbyt długo, ale też zbyt krótko. Wystarczy kilka sekund. Zaleca się, by z papierem ryżowym pracować na wilgotnej powierzchni, najlepiej zwilżonej, drewnianej desce. To pozwoli zapobiec przyklejeniu papieru do powierzchni, a w konsekwencji jego porwania.

To, o czym jeszcze musisz pamiętać podczas pracy z papierem ryżowym to odpowiednie obchodzenie się z nim, gdy zostanie zwilżony. Jeżeli przygotowujesz spring rolls, zwilż arkusz, a następnie zacznij układać na nim dodatki i zwiń. Ułożenie kilku wilgotnych arkuszy jeden na drugim (tak, jak w przypadku np. naleśników), skutkuje sklejeniem się wszystkich placków. Pamiętaj o tym podczas przygotowywania orientalnej uczty.

Czytaj informacje na opakowaniu

Jedną z najważniejszych wskazówek jest oczywiście stosowanie się do wszelkich informacji umieszczonych przez producenta na opakowaniu, w tym daty przydatności. Każdy z papierów ryżowych może różnić się składem, rozmiarem czy grubością, dlatego to na opakowaniu znajdują się najważniejsze zalecenia co do jego użytkowania i przechowywania.

Teraz wiesz już wszystko o papierze ryżowym!

Papier ryżowy to jeden z najpopularniejszych składników kuchni azjatyckiej. Jest ceniony za swoje właściwości, oryginalność i szerokie zastosowanie. Przechowywanie i korzystanie z ryżowych arkuszy jest niezwykle proste, jeżeli przestrzega się kilku ważnych wskazówek. Dzięki nim możesz cieszyć się smacznymi potrawami azjatyckimi, które przygotujesz w domu, zachowując świeżość i odpowiednią konsystencję tego składnika.

Polecane

Papier ryżowy 0,5 kg

Papier ryżowy 0,5 kg

18,57 zł
37,14 zł / kg
Papier ryżowy 0,5 kg

Papier ryżowy 0,5 kg

11,47 zł
22,94 zł / kg
Papier ryżowy do gotowania 22 cm

Papier ryżowy do gotowania 22 cm

13,91 zł
34,78 zł / kg
Sajgonki curry Trigon 1,2 kg

Sajgonki curry Trigon 1,2 kg

31,25 zł
26,04 zł / kg
Japoński sos sojowy light 150ml

Japoński sos sojowy light 150ml

19,96 zł
133,07 zł / l
Japoński sos sojowy

Japoński sos sojowy

19,12 zł
127,47 zł / l
Makaron sojowy 0,5 kg

Makaron sojowy 0,5 kg

12,67 zł
25,34 zł / kg
Sos chilli z cytryną Gochujang 330 g

Sos chilli z cytryną Gochujang 330 g

17,36 zł14,50 zł
43,94 zł / kg
Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 17 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-06-07
Pomimo drobnych problemów obsługa sklepu stanęła na wysokości zadania:)
2023-01-13
Bardzo szybka dostawa - świetnie zapakowana. Niskie ceny. Produkty bardzo dobrej jakości.
pixelpixel