Stuletnie jajko – poznaj chiński przysmak
Kuchnia chińska jest jedną z najpopularniejszych na całym świecie. Jej tradycyjne potrawy dotarły już prawie do wszystkich zakątków świata. Słynie z wyjątkowego smaku, doskonałego aromatu i ciekawych połączeń. Przedstawiamy jedną z najciekawszych propozycji kuchni chińskiej. Mowa o stuletnich jajach, znanych również jako pidan egg. Prawda, że brzmi interesująco?
Czym są stuletnie jajka?
Pidan egg, czyli stuletnie jaja to jedna z najsmaczniejszych przekąsek według mieszkańców Chin. Można się również spotkać z określeniem jajka tysiącletnie lub wiekowe. Uspokajamy jednak, że można je bezpiecznie spożywać, mimo nazwy.
Historia pidan egg jest niezwykle ciekawa. Według przekazywanych od lat informacji zostały one odkryte przypadkowo. Dawno, dawno temu pewien człowiek spróbował i zachwycił się smakiem kaczych jaj, które przypadkowo znalazł w sadzawce wypełnionej gaszonym wapnem. Obecnie jest to przysmak znany i jadany w Chinach od pokoleń. Mimo że Europejczycy z dystansem spoglądają na ciemne, kilkutygodniowe jaja, dla Chińczyków to jeden z najlepszych przysmaków!
Jak powstają stuletnie jaja?
Tradycyjny, chiński przysmak pidan egg to nic innego jak marynowane w specjalnej miksturze jaja na twardo. Proces ich przygotowywania rozpoczyna się umieszczeniem jajek w naczyniu, które wypełnione jest płynem składającym się z:
- gliny,
- niegaszonego wapna,
- herbaty,
- soli,
- ryżowych łusek,
- wody.
Sekret tkwi w przechowywaniu. Naczynie należy szczelnie zamknąć, a następnie odłożyć na około 100 dni. W tym czasie, dochodzi w nim do procesu gaszenia umieszczonego tam wapna, dzięki czemu jaja najpierw grzeją się, a następnie stygną. Podczas tego zjawiska wytwarzana jest skorupka, która chroni je przed zepsuciem. Białko staje się bardzo ciemne, a wyglądem przypomina nieco galaretkę. Żółtko również ciemnieje – staje się zielonobrązowe. Najczęściej w ten sposób przygotowuje się jaja kacze, zgodnie z legendą o odkryciu jaj stuletnich.
Dlaczego jaja stuletnie?
Skąd pomysł na nazwę dla tak popularnej w Chinach przekąski? Odpowiedź jest prosta! Jaja słyną z tego, że smakują najlepiej, gdy jak najdłużej są przechowywane w specjalnej miksturze. Niektórzy magazynują je nawet po kilka lat. Zazwyczaj jednak jest to okres kilku tygodni, miesięcy, a najczęściej stu dni.
Jak smakuje stuletnie jajo?
Przysmak budzi wiele kontrowersji, w szczególności w kontekście zapachu. Jest on intensywny i dość nieprzyjemny, gdyż przypomina woń siarki. Dodatkowo wygląd również nie zachęca do jedzenia. Smak natomiast jest dużym zaskoczeniem. Chińskie jaja stuletnie mają pyszny, delikatny smak. Przypominają ugotowane na twardo w połączeniu ze smakiem sera pleśniowego.
Pidan egg – z czym to się je?
Pidan egg to świetna przekąska na zimno. Serwuje się je najczęściej z octem winnym, sosem sojowym czy plasterkami marynowanego imbiru. Doskonale sprawdzą się też jako urozmaicenie różnego rodzaju potraw. Najczęściej podaje się je z makaronem czy ryżem.
Stuletnie jajko to zdecydowanie jedna z najdziwniejszych potraw świata! Spożycie stuletnich jaj z pewnością będzie ciekawym doświadczeniem. To nieoczywista przekąska, jakich mało w krajach europejskich. Degustacja stuletnich jaj to obowiązkowy punkt wycieczki do Chin każdego miłośnika nieoczywistych smaków!