Sushi - poznaj japoński przysmak
Japonia z pewnością kojarzy ci się z sushi – tradycyjną, japońską potrawą, która obecnie popularna jest już prawie w każdym zakątku świata. Powstaje coraz więcej restauracji specjalizujących się w przyrządzaniu tego orientalnego dania, rozpowszechnia się też kręcenie rolek samodzielnie w domu. Na rynku pojawia się mnóstwo produktów, dzięki którym można przygotować ten japoński przysmak. Sushi często gości na spotkaniach z przyjaciółmi, a sushi-bary są coraz popularniejszym miejscem spotkań. Na czym polega jego fenomen?
Kiedy powstało sushi, czyli krótka historia
Sushi uważane jest powszechnie za japońską potrawę, jednak tak naprawdę do Japonii przywędrowało z Chin. To właśnie tam powstało około 300 r. p.n.e., w okresie nazywanym „Yayoi”. Co ważne, był to jedynie zaczątek znanego obecnie przysmaku w formie rolki.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „Kto wymyślił sushi?” i nie można przypisać tej popularnej potrawy do konkretnej osoby. Historia powstania sushi jest jednak niezwykle ciekawa. W dawnych czasach Chińczycy często konserwowali ryby słodkowodne. Proces konserwacji polegał na wrzuceniu złowionych ryb do wielkich beczek wypełnionych ugotowanym ryżem. Mięso fermentowało, a ryż stawał się kwaśny – podobnie jest i dziś, kiedy do ryżu dodaje się kwaśną zaprawę.
Sushi w Japonii
Z czasem proces konserwacji przywędrował do Japonii, gdzie następnie zaczęto spożywać także surowe ryby. Jest to kraj bogaty w owoce morza, ryby, a także tereny, na których uprawiane są bardzo duże ilości ryżu. Zdominowanie Japonii przez te surowce przyczyniło się do rozpowszechnienia przysmaku, jakim jest sushi.
Sushi - kiedyś, a dziś
Skąd zatem wzięła się forma sushi, jaką znamy obecnie? Powstała ona dopiero około XIX wieku, czyli w japońskim okresie Edo. Wtedy właśnie zaczęto doprawiać ryż tak, jak robi się to obecnie – za pomocą zaprawy, która składała się z octu ryżowego, cukru i soli. Następnie ryż formowano w kształty m.in. przypominające dzisiejsze nigiri, a następnie maki.
Sushi w Polsce
Sushi w Polsce zaczęło rozpowszechniać się na samym początku XXI wieku, choć powstanie pierwszych restauracji datuje się nawet na lata 90. Obecnie japoński przysmak jest w Polsce bardzo popularny. Sushi-bary znajdują się na każdym rogu, a gotowe zestawy można kupić nawet w marketach. W sklepach pojawia się także coraz więcej produktów do przyrządzenia sushi samodzielnie w domu.
Sushi – co do sushi, składniki
Sushi to bardzo prosta, a jednocześnie wyjątkowa w smaku potrawa. Co ważne, jest również niskokaloryczne i bardzo zdrowe, jeżeli do jego przygotowania użyjesz dużej ilości świeżych ryb oraz warzyw.
Bazą dania jest oczywiście ryż. Odpowiednio przygotowany to podstawa, dzięki której dalsze etapy przygotowania potrawy z pewnością przebiegną pomyślnie. Jak przygotować ryż do sushi? Proces ten należy rozpocząć od wybrania odpowiednich ziaren o owalnym kształcie, przeznaczonego specjalnie do sushi. Przed gotowaniem ryż należy bardzo dokładnie opłukać, następnie ugotować w nieosolonej wodzie w proporcjach 1 szklanka wody na 1 szklankę ryżu. Następnie należy odstawić pod przykryciem do wchłonięcia wody. W dalszych etapach dodać zaprawę wymieszać drewnianą łyżką i ponownie odstawić ryż przykryty mokrą ściereczką. Przed przystąpieniem do kręcenia rolek należy zawsze upewnić się, że został dokładnie wystudzony. Nałożenie ciepłego na nori może spowodować, że arkusz z wodorostów stanie się gumowaty i trudny w jedzeniu.
Niezbędnym składnikiem tuż obok ryżu są wspomniane liście nori. To cienkie arkusze wodorostów o ciemnej barwie, na które z pewnością zwróciłeś uwagę, jedząc sushi. Sushi występuje w różnych formach i kształtach, a także z różnorodnymi składnikami. Jakie zastosować? Lista jest naprawdę długa! Najczęściej spotykanymi składnikami są:
• owoce morza i ryby w wersji surowej lub smażonej czy pieczonej,
• serek śmietankowy,
• tamago,
• tofu,
• sałata,
• awokado,
• różnego rodzaju warzywa,
• rzodkiew japońska takuan,
• tykwa marynowana kanpyo i wiele, wiele innych.
Kombinacji sushi powstało już naprawdę mnóstwo!
Sushi w domu – jak zrobić?
Aby przygotować sushi samodzielnie w domu, należy zaopatrzyć się w podstawowe składniki, takie jak ryż, nori, ryby, warzywa i inne ulubione dodatki. Akcesoria, które warto posiadać to przede wszystkim mata do sushi czy drewniana łyżka.
Przygotowanie sushi należy rozpocząć od ugotowania ryżu w odpowiedni sposób. Następnie przygotowuje się matę np. bambusową. Często owija się ją folią spożywczą, co zdecydowanie ułatwia kręcenie rolek, a także sprawia, że mata pozostaje czysta. Na matę wykłada się liść nori, ostudzony ryż oraz wybrane dodatki, a następnie za pomocą maty formuje rolkę, pamiętając o dokładnym dociskaniu wszystkich składników. Gotowe rolki należy pokroić na kawałki i serwować w towarzystwie sosu sojowego, wasabi i marynowanego imbiru.
Przygotowanie sushi w domu tylko pozornie wydaje się być skomplikowanym procesem – nic bardziej mylnego. Pamiętaj, że trening czyni mistrza!
Jak jeść sushi?
Sushi spożywa się za pomocą pałeczek – jednych z najstarszych sztućców na świecie. Jeżeli jednak okaże się to dla Ciebie zbyt trudne, dopuszczalne jest, aby zajadać się japońskim przysmakiem za pomocą rąk. Jest to jak najbardziej zgodne z japońskimi tradycjami.
Co istotne, nie należy przegryzać lub kroić kawałków sushi, a spożywać je w całości. Tylko tak można poczuć prawdziwy smak.
Z czym jeść sushi?
Sushi w tradycyjny sposób podawane jest w towarzystwie niewielkiej miseczki z sosem sojowym, w którym to za pomocą pałeczek zamacza się poszczególne kawałki, aby podbić jego smak. Pomiędzy kęsami warto jest zjeść serwowany razem z sushi marynowany imbir. Ma on za zadanie oczyścić kubki smakowe przed spróbowaniem kolejnego kawałka. Podobną funkcję pełni także japoński chrzan o charakterystycznej zielonej barwie – wasabi. To prawdziwie ostry dodatek, który doda niepowtarzalnego smaku!
Rodzaje sushi
Podczas wyboru odpowiedniego dla siebie sushi z restauracyjnego menu z pewnością zauważyłeś, że istnieje jego mnóstwo wariantów – można podzielić je na te z mniejszą lub większą ilością składników, czy ze względu na sposób ułożenia składników w kawałku. Najczęściej spotykanymi rodzajami są przede wszystkim maki, nigiri, futomaki czy hosomaki.
Czym się charakteryzują najpopularniejsze warianty sushi:
• nigiri – to sushi inne niż wszystkie, składa się z ułożonego w owalny kształt ryżu, na którym umieszczony jest plaster surowej ryby czy krewetki
• sashimi – to bardzo ciekawa wersja sushi bez ryżu – podawane jest najczęściej na talerzu w formie cienkich plastrów surowej ryby
• sashimi roll – to wersja rolki bez ryżu, która składa się przede wszystkim z surowej ryby oraz warzyw zawiniętych w nori lub np. omlet tamago
• maki – to rolka sushi, która składa się z nori, w które zawinięty jest ryż oraz dodatki
• hosomaki – to rolka składająca się z zawiniętego w nori ryżu oraz jednego dodatku np. ryby czy warzywa – to najmniejszy ze wszystkich wariantów sushi
• futomaki – to rolka podobna do hosomaki, jednak ilość dodatków jest znacznie większa – minimum 4
• uramaki – to rolka nazywana odwróconym maki, gdyż to ryż znajduje się na zewnątrz, a nori wewnątrz rolki, nie brakuje też dowolnej kompozycji dodatków w postaci ryb czy warzyw
• california maki – amerykańska wersja sushi, która podobna jest do uramaki, jednak dodatkami są: surimi, ogórek, awokado
Rodzajów sushi wciąż przybywa. To przysmak, który funkcjonuje pod wieloma postaciami. Co ciekawe, powstaje także coraz więcej wariacji na temat sushi – różnego rodzaju bowle, sushi w formie kanapek czy sushi na słodko. Bez wątpienia cieszy się ono dużą popularnością.
A więc – dlaczego sushi?
Sushi to niezwykle proste i smaczne danie. Jest idealnym dowodem na to, że prostota to coś, co ceni się najbardziej! Wystarczy kilka nieskomplikowanych składników i odrobina kreatywności, aby wyczarować japońską ucztę na swoim talerzu. Dlatego jedno jest pewne – sushi zagościło u nas na dobre i z pewnością jeszcze długo będzie na piedestale.