2022-03-15

Azjatycka etykieta kulinarna, czyli jak zachować się przy stole

Azjatycka etykieta kulinarna jest bardzo ważna. Prawie każdy kraj w Azji ma swoje zasady dotyczące jedzenia i picia. W niektórych z nich ważne jest także to, kto pierwszy powinien zasiąść do stołu i rozpocząć posiłek. Reguły obowiązują również korzystania z pałeczek, jedzenia sushi i picia herbaty. Sprawdź, jak zachować się w trakcie obiadu czy kolacji.

Na Wschodzie ceniona jest tradycja. Właśnie dlatego utrzymało się tam tak wiele przepisów, z których korzysta się na całym świecie. Tajski pad thai, indyjski butter chicken czy japońskie sushi to znane wszystkim dania. Warto wiedzieć, jak powinno się je jeść. Pałeczkami czy rękoma? Gdzie usiąść i czy trzymać ręce na stole? Na te wszystkie pytania odpowiada azjatycka etykieta kulinarna!

Azjatycka etykieta kulinarna – podstawowe zasady

Reguły dotyczące jedzenia i picia obowiązują zazwyczaj w towarzystwie ze starszymi gośćmi. Warto jednak je poznać, gdyż nigdy nie wiadomo, czy w trakcie wycieczki po Azji nie otrzymasz zaproszenia od przypadkowo poznanych ludzi. I już w tym miejscu pojawia się pierwsza zasada.

Azjatycka etykieta kulinarna – zasada #1

Odmówienie zaproszenia nowo poznanym osobom jest uważane za bardzo niegrzeczne. Jeśli będziesz spacerować po azjatyckich uliczkach (szczególnie w Wietnamie), jest wielce prawdopodobne, że dostaniesz zaproszenie na wspólny posiłek. Powinno się zasiąść do wspólnego obiadu. Ważne jest także, aby nie odmawiać jedzenia oraz picia, gdy odwiedza się znajomych w ich domu.

Azjatycka etykieta kulinarna – zasada #2

Gdy otrzymasz zaproszenie na wspólny posiłek z wyprzedzeniem, przyjdź z prezentem. Nie musi to być nic wielkiego – wystarczą np. świeże owoce. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się osoby, których nie znasz, nie przedstawiaj się. Należy poczekać, aż zrobi to gospodarz lub gospodyni przyjęcia.

Azjatycka etykieta kulinarna – zasada #3

Podczas wspólnych posiłków dania będą znajdować się w półmiskach z większymi łyżkami. Pamiętaj, aby nie szukać idealnego kawałka mięsa. Wybierz ten, który będzie najbliżej Ciebie. Nie należy również nakładać sobie jedzenia własnymi sztućcami – do tego służą łyżki w półmiskach.

Azjatycka etykieta kulinarna – zasada #4

Z półmisków na talerz, a dopiero później do ust. To jedna z ważniejszych zasad azjatyckiej etykiety kulinarnej. Jedzenie bezpośrednio ze wspólnych talerzy jest niemiło widziane. Ma to związek także z poprzednią zasadą.

Azjatycka etykieta kulinarna – zasada #5

Nie zaczynaj jedzenia, jeśli nie wszyscy zasiedli do stołu i gdy gospodarz nie rozpoczął posiłku. Ważne jest także, aby starsze towarzystwo zajęło miejsca jako pierwsze. Z tradycją w Azji związany jest także szacunek. Zazwyczaj młodsi nakładają lub podają jedzenie wszystkim zebranym.

Azjatycka etykieta kulinarna – zasada #6

Skoro wiesz już, kiedy zacząć jeść, warto dowiedzieć się, co nałożyć jako pierwsze. Nigdy nie zaczynaj jedzenia od mięsa. Najpierw na talerzu powinny znaleźć się warzywa i ryż.

Azjatycka etykieta kulinarna – zasada #7

Mlaskanie, głośne przeżuwanie, a czasami nawet bekanie przy posiłku są bardzo pozytywne w niektórych krajach azjatyckich. To oznaka, że jedzenie Ci smakuje, więc spodziewaj się dokładki.

Azjatycka etykieta kulinarna – zasada #8

Gdy wiesz, że już więcej nie zjesz, zostaw trochę potrawy na talerzu lub w misce. Zjedzenie wszystkiego jest oznaką tego, że prosisz o dokładkę. Niegrzecznie jest odmówić, więc lepiej zostawić resztki. Ten gest także daje informację gospodarzom, że posiłek Ci smakował.

Azjatycka etykieta kulinarna i pałeczki

Niektóre zasady dotyczą jednej kwestii. Pałeczki są jednym z takich przypadków. W kulturze jedzenia w Azji najważniejsze jest to, aby nie wtykać ich pionowo do ryżu oraz aby nie wskazywać nimi czegokolwiek. Pałeczki służą tylko do jedzenia, a gdy ich nie ma – nie należy o nie prosić. Czasami do posiłku zostaną podane pałeczki oraz widelec i łyżka. Co zrobić w takiej sytuacji? Azjatycka etykieta kulinarna wskazuje tutaj na tylko jeden ważny aspekt – nie trzymaj pałeczek i innych sztućców w jednej ręce.

Azjatycka etykieta kulinarna – sushi i parzenie herbaty

Zasady dotyczące jedzenia sushi są bardzo rozbudowane (LINK). Podobnie jest w przypadku parzenia herbaty (LINK). Picie herbaty wiąże się ze specjalną ceremonią, a japoński przysmak należy jeść w odpowiedni sposób.

Azjatycka etykieta kulinarna obowiązuje także w street foodzie

Zasady dotyczące jedzenia na mieście nie mają tak długiej tradycji jak azjatycka etykieta kulinarna w domach i restauracjach. Kulturę jedzenia street foodu w większości stworzyli turyści dla innych turystów, czasami z pomocą miejscowych, a innym razem ucząc się na własnych błędach. Gdy będziesz mieć ochotę na uliczne jedzenie w Azji, zapamiętaj kilka zasad:

1. Korzystaj z punktów z jedzeniem, w których jest duża kolejka. Wiele osób czekających na zamówienie oznacza, że sprzedawca oferuje pyszne przysmaki. Podążaj także za miejscowymi – oni znają swoją okolicę najlepiej.

2. Kupuj tylko owoce w całości. Często targi rozpoczynają się od wczesnych porannych godzin. Sprzedawcy, chcąc zachęcić do kupowania, kroją owoce, na które dostaje się później dużo zanieczyszczeń.

3. Wybieraj jedzenie gotowane na świeżo. Jeśli widzisz, że kucharze gotują na bieżąco, a nie tylko podgrzewają przygotowane wcześniej jedzenie, możesz liczyć na to, że będzie pyszne.

4. Nie krępuj się iść do stoiska z własnym pojemnikiem, gdy chcesz zamówić coś na wynos. Teraz gdy wszystko pakowane jest w plastik, warto zabrać jedzenie do swojego pudełka.

5. Jedz rękoma, jeśli tak jest wygodniej. Nie wiesz, jak zjeść daną potrawę? Najpierw rozejrzyj się dookoła. Jeśli nie ma nikogo, kto jadłby to, co ty, nie bój się użyć rąk. Jedz tak, aby było wygodnie. Jednak pamiętaj, aby wcześniej umyć porządnie dłonie!

6. Ryzykuj! Często miejscowi polecają dane potrawy czy dodatkowe przyprawy do ulicznych dań. Nawet jeśli nie ufasz za bardzo takiemu połączeniu, nie bój się spróbować. Okazja może się już nie powtórzyć.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 17 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-14
Bardzo miła i profesjonalna obsługa!!!
2023-03-09
Bardzo szybka wysyłka!
pixelpixel