Przepis na falafele
Przepis na falafele (około 30 sztuk)
Kotleciki pełne białka roślinnego i orientalnego smaku, chrupiące z zewnątrz, mięciutkie w środku… Tak, to falafele. Przepis jest dość prosty. Zwykle przygotowuje się je bowiem z ciasta smażonego na głębokim tłuszczu w formie smacznych kulek o średnicy ok. 4 cm – koniecznie po kilka sztuk (pewnie dlatego, że szybko znikają…). Co ciekawe, w zależności od kraju pochodzenia zmienia się skład ciasta na falafele: przepis z krajów Bliskiego Wschodu bazuje na ciecierzycy, w Egipcie zaś na mieszance z dodatkiem bobu. Falafele najczęściej podaje się w picie, z humusem lub sosem na bazie tahini. Dobrze smakują też np. z pieczonymi burakami skropionymi cytryną, obsypanymi kolendrą.
Co zrobić, aby zachować po usmażeniu wszystkie wartości odżywcze, które posiadają falafele? Przepis na sukces kryje się w namoczeniu surowej ciecierzycy przez noc. Rano wystarczy ją zblendować w malakserze lub zmielić w maszynce.
Chcesz przygotować w domu pyszne falafele? Przepis już na Ciebie czeka! Dołącz do fanów tego wegańskiego street foodu arabskiego świata. W naszym sklepie znajdziesz też większość aromatycznych przypraw, z których przygotujesz pyszne falafele: czosnek, kolendrę, kumin, natkę pietruszki i chilli.
Lista zakupów:
- 400 g ciecierzycy suszonej
- 3 średnie cebule
- 4 większe ząbki czosnku
- Sól i czarny pieprz mielony
- 0,5 łyżeczki oleju palmowego z papryką chilli
- 1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku
- sok z 1 cytryny + skórka otarta z niej
- 1,5 łyżeczki kminu rzymskiego w proszku
- 1,5 łyżeczki kolendry w proszku
- 2 garści natki pietruszki
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 4 czubate łyżki mąki ryżowej lub mąki z cieciorki
- olej roślinny do głebokiego smażenia
- kasza kukurydziana do obtoczenia
- hummus
- placek pszenny
Sposób przygotowania:
Ciecierzycę namaczaj w zimnej wodzie przez 12 godzin. Odlej płyn i zblenduj ją do średniej wielkości rozdrobnienia.
W urządzeniu, typu melakser, razem z ciecierzycą rozdrabniej dalej obrane i pokrojone w duże cząstki cebule, ząbki czosnku i resztę przypraw: sól i pieprz, olej palmowy z papryka chilli, paprykę słodką w proszku, sok z cytryny, skórę z cytryny, kminu i kolendrę w proszku.
Całość przełóż do miski, dodaj poszatkowaną natkę pietruszki, sodę, mąkę i po wymieszaniu uformułuj kuleczki. Obtocz je w kaszy kukurydzianej i usmaż na głębokim oleju. Podawaj z hummusem lub sosem na bazie tahini, z plackiem pszennym i świeżymi warzywami.