Przepis na pad thai na 3 sposoby
Przepis na makaron smażony po tajsku Pad Thai (dla 2 os.)
Popularny na całym świecie pad thai jest tradycyjnym daniem w Tajlandii. Przygotowuje się je z makaronu ryżowego smażonego w woku. Nasz przepis na pad thai możesz wykorzystać w swoim domu i spróbować „pierwszego tajskiego fast foodu” bez konieczności odwiedzania restauracji.
Pad thai w dosłownym tłumaczeniu oznacza „smażony makaron ryżowy po tajsku”. Dzięki popularności tego dania nie ma jednego przepisu na pad thai. Możesz je przygotować z różnymi dodatkami: mięsem wieprzowym lub z kurczaka, krewetkami, a nawet tofu. Podstawą pad thai jest sos przygotowany z pulpy tamaryndowca, sosu rybnego i cukru palmowego, który nadaje mu aksamitności. Jednak bazą sosu mogą być również sok z limonki albo ocet, sos sojowy i cukier trzcinowy.
Przepis na pad thai jest wyjątkowy, ponieważ łączy wszystkie pięć smaków: słodki, słony, pikantny i kwaśny oraz umami – dzięki rybnemu aromatowi. Ma to związek z trzema podstawowymi przyprawami: chili w płatkach, pokruszonymi orzeszkami ziemnymi i ćwiartkami limonki. Podaje się je osobno, aby każdy zbalansował smaki według swojego gustu.
Który nasz przepis na pad thai będzie Twoim ulubionym? Przekonaj się, przygotowując każdy z nich!
Lista zakupów:
- 200 g makaronu ryżowego (wstążki 3 mm)
- 1 cebulka szalotka
- 60 g marynowanej rzodkiewki żółtej
- 1 pęczek szczypiorku (najlepiej czosnkowego)
- 100 g prażonych niesolonych orzeszków ziemnych
- 200 ml sosu do pad thai lub sosu przygotowanego własnoręcznie ze składników podanych poniżej:
Sos Pad Thai:
- 3 łyżki sosu rybnego
- 1 łyżka koncentratu z tamaryndowca
- 5 krążków cukier palmowy lub 2 łyżki zwykłego cukru
- 1 łyżeczka sosu sriracha
- 50 ml zimnej wody
- opcjonalnie dodatkowo: 1 łyżka sosu ostrygowego
- opcjonalnie dodatkowo: 1 łyżeczka pasty z orzechów arachidowych
- 3 łyżki oleju roślinnego do smażenia i więcej w razie potrzeby
- 8 krewetek (obranych i oczyszczonych) lub 100 g naturalnego tofu lub 1 pierś kurczaka pokrojona w kostkę
- 2 jajka
- 1 szklanka kiełków fasoli mung i więcej do dekoracji
- plaster limonki
- suszone chilli
Sposób przygotowania:
Namocz makaron ryżowy w ciepłej wodzie na 10-15 minut, aż zmięknie, odcedź.
Pokrój szalotkę i rzodkiewkę na drobno, szczypiorek na 5 centymetrowe kawałki. Drobno posiekaj prażone orzeszki ziemne. Odłóż wszystko na bok.
W miseczce połącz wszystkie składniki na sos Pad Thai i dobrze wymieszaj, aż koncentrat z tamaryndowca i cukier się rozpuszczą.
Rozgrzej wok na dużym ogniu i dodaj 1 łyżkę oleju, następnie krewetki i smaż około 1 minutę z każdej strony. Wyjmij z woka i odstaw.
W tym samym woku podsmażaj szalotkę i rzodkiewkę przez około 2 minuty. Dodaj makaron i sos, który był przygotowany wcześniej. Smaż, aż makaron całkowicie wchłonie sos i nie pozostwi płynu na dnie woka (około 2 minuty). Jeśli makaron chłonie sos zbyt wolno, dodaj więcej wody - 2 łyżki na raz. Jeśli makaron za bardzo się sklei, dodaj 1 łyżkę oleju.
Przesuń wszystko na bok woka, aby zrobić miejsce na wbicie jajek. Dodaj łyżkę oleju i rozbij 2 jajka bezpośrednio w woku. Nie mieszaj ich od razu, a po chwili, gdy białka a potem żółtka będą w połowie ścięte. Następnie rozmieszaj powstałą jajecznicę z resztą składników w woku.
Dodaj kiełki fasoli, przygotowany wcześniej szczypiorek, orzeszki ziemne i krewetki. Smaż jeszcze wszystko razem przez około 1 minutę. Zdejmij z ognia i przełóż na talerze.
Tak przygotowane danie podawaj z dodatkowymi kiełkami fasoli, szczypiorkiem, posiekanymi orzeszkami ziemnymi, suszonym tajskim chili w proszku i limonką.