Kobumaki, czyli rollsy z kombu i łososiem
Kobumaki, czyli rollsy z kombu i łososiem
Łosoś zawinięty w kombu i związany kanpyo to właśnie „kobumaki”, znane także jako „Salmon Kombu Roll”. To tradycyjne japońskie danie serwowane z okazji Nowego Roku. Jest niezwykle oryginalne i nieoczywiste, dlatego doskonale sprawdzi się jako imprezowa przekąska!
Kobumaki są nieodłącznym elementem noworocznego dania zwanego „Osechi Ryori”. Tradycyjnie potrawa ta serwowana jest w drewnianych, zazwyczaj wielopoziomowych pudełkach z przegródkami. Wśród licznych smakołyków, takich jak ryby, krewetki czy sałatki, w pudełeczku znajdują się właśnie kobumaki.
Powstanie tego oryginalnego, noworocznego dania datuje się na około VIII w. Ma ścisły związek z ofiarowaniem pokarmu bogom i dzieleniem się pożywieniem z rodziną. Co ciekawe, każdy ze składników pudełka ma znaczenie symboliczne. Kobumaki reprezentuje tajemnicę wiecznej młodości i długiego życia.
Kobumaki to przekąska, której wykonanie nie obyłoby się bez wodorostów kombu. Są one nieodłącznym elementem kuchni japońskiej. Te grube, ciemne płaty, bogate w piąty smak umami, nadają potrawom wyjątkowego charakteru. Oprócz kombu w przepisie znajdziesz także tykwę kanpyo, łososia oraz przyprawy: mirin, sos sojowy, ocet ryżowy.
Dlaczego kobumaki są tak popularną przekąską, szczególnie w Nowym Roku? Uważa się, że jedzenie kombu przynosi szczęście na cały rok. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby przygotować pyszne rolki z kombu i łososia na wszelkiego rodzaju imprezy i przyjęcia. Zaskocz swoich gości, przygotowując ten japoński smakołyk!
Lista zakupów:
Składniki:
- 8 płatów kombu
- 1,5 l wody
- 4 paski kanpyo (najlepiej suszone)
- 1 niewielki filet świeżego łososia
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka octu ryżowego
- 3 łyżki cukru
- 3 łyżki sosu sojowego
- 3 łyżki mirinu
Sposób przygotowania:
Rozpocznij od namoczenia kombu w wodzie przez około 30 minut, a następnie odcedź, pozostawiając wodę do następnych kroków przepisu. Jeżeli używasz suszonego kanpyo, namocz je w wodzie z solą, a następnie także odcedź.
W osobnym naczyniu umieść oczyszczonego, surowego łososia i zalej go 2 szklankami osolonej wody. Odstaw na około 30 minut. Po tym czasie wyjmij rybę z wody, delikatnie osusz ręcznikiem papierowym i pokrój na niewielkie kawałki – najlepiej paski.
Za pomocą ręcznika papierowego odsącz nadmiar wody z wodorostów kombu i rozłóż je na płasko. Paski łososia umieść na kombu i zawijaj ciasno, tworząc niewielką rolkę. Uformowaną w ten sposób rolkę zawiąż kanpyo. Pamiętaj, aby zrobić to dokładnie, by osiągnięty kształt był trwały.
Przygotowane kobumaki umieść w dużym garnku. Dodaj wodę z namaczania kombu, tak by przykryła rolki w całości. Wlej ocet ryżowy i przykryj kobumaki japońskim wieczkiem „otoshi buta”. Jeżeli nie posiadasz tego typu naczynia, możesz użyć folii aluminiowej lub twardego papieru do gotowania.
Po zagotowaniu, zdejmij pianę z powierzchni garnka i gotuj całość na małym ogniu przez około godzinę. Po upływie tego czasu dodaj cukier i połowę sosu sojowego. Gotuj przez kolejne 15 minut. Następnie dodaj mirin oraz pozostałą część sosu sojowego i pozostaw na ogniu, aż płyn całkowicie odparuje. Danie ostudź.
Twoje kobumaki są gotowe. Smacznego!