Przepis na kimchi jjigae – ostra koreańska zupa z kimchi
Przepis na kimchi jjigae – ostra koreańska zupa z kimchi (dla 2-3 os.)
Inessa Kim, Koreanka mieszkająca od 20 lat w Polsce, kucharz z powołania, uczestniczka drugiej edycji Top Chef, profesjonalny szkoleniowiec, ale i autorka książek kulinarnych, podzieliła się z nami swoją kulinarną wiedzą. Dziś poznamy przepis na kimchi jjigae z książki Inessy pt. „Koreański Ferment”.
Inessa Kim podkreśla, że ostra zupa z kimchi to idealny element cotygodniowego jadłospisu w okresie jesienno-zimowym. Jest rozgrzewająca, dlatego pomoże uchronić przed przeziębieniem. Przepis na kimchi jjigae kryje w sobie moc pikanterii. Zupa z kimchi jest naprawdę ostra, ale ta wyrazistość nie eliminuje innych smaków. Słodki tłuszcz z boczku świetnie współgra z kwasowością kimchi, a dodane do zupy tofu wchłania wszystkie nuty przypraw. Klasyczny przepis na kimchi jjigae zawiera nuty rybnego bulionu. W przepisie Inessy ich nie ma, gdyż jest to rozwiązanie opcjonalne.
W Korei ostra zupa z kimchi niejedno ma imię. Istnieją dwa rodzaje tego specjału: kimchiguk – wyróżnia się klarownością i lekkością, z kolei przepis na kimchi jjigae pozwala przygotować niezwykle gęstą zupą. Zupę kimchiguk serwuje się w osobnych miskach, ale kimchi jjigae również można częstować się, nakładając chochlą tyle, ile chcemy zjeść.
Jeśli mamy taką możliwość, warto gotować kimchi jjigae tradycyjnie, w specjalnym, kamiennym garnku ttukbaegi, który doskonale utrzymuje ciepło. W Korei ostra zupa z kimchi stawiana jest na środku stołu, by członkowie rodziny mogli jeść wspólnie.
Lista zakupów:
Składniki:
- 200 g surowego boczku bez skóry
- ½ cebuli
- 2 grzybki shiitake (opcjonalnie)
- 150 g tofu
- ½ pęczka cebuli dymki
- 1 łyżeczka płatków chili gochugaru
- 1 łyżka sosu sojowego
- 1 łyżka pasty gochujang (opcjonalnie)
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżeczka czarnego świeżo zmielonego pieprzu
- ¾ szklanki poszatkowanego kimchi
- 1 szklanka soku z kimchi
- 1,5 szklanki wody ugotowany ryż (miseczka ryżu na osobę)
Sposób przygotowania:
Boczek pokrój w słupki (0,5 cm szerokości), cebulę w piórka, namoczone wcześniej grzybki shitake w paseczki, tofu w plastry, a dymkę posiekaj na ukos.
Wymieszaj w miseczce płatki chili gochugaru z sosem sojowym, pastą gochujang, posiekanym czosnkiem i szczyptą pieprzu.
W garnku podsmaż boczek bez dodatku oleju. Dodaj kimchi, smaż razem przez chwilę, od czasu do czasu mieszając. Dorzuć cebulę i grzyby shitake. Zalej sokiem z kimchi i wodą, dodaj pastę. Zagotuj. Zamiast zwykłej wody można dodać wodę po drugim płukaniu ryżu, która będzie zawierała skrobię ryżową. To dodatkowo zagęści zupę. Na koniec dodaj tofu.
Gotuj aż mięso zmięknie (ok. 25 min.).
Przed podaniem udekoruj posiekaną dymką. Podawaj z ugotowanym ryżem.
Smacznego!