Przepis na zupę miso na 3 sposoby
Przepis na zupę miso na 3 sposoby (przepis podstawowy dla 2 os.)
Zupa miso jest jedną z najpopularniejszych zup kuchni azjatyckiej – w jej smaku szczególnie rozkochali się Japończycy (w japońskich menu zupa miso nazywana jest misoshiru). Co ciekawe, w Japonii zupa miso spożywana jest o każdej porze dnia, również do śniadania. Dlaczego? Ponieważ tak prosto się ją przygotowuje!
Zupa miso jest pełna kontrastów: począwszy od łączenia wyrazistych składników z łagodnymi, poprzez interesującą teksturę lekkich składników pływających po powierzchni i opadających na dno, skończywszy na różnorodnej kolorystyce. Podstawą zupy miso są dwa składniki, które budują smak umami: pasta miso oraz rybny bulion dashi. Reszta to budujące teksturę i smak dodatki. Pasta miso powstaje ze sfermentowanej soi – dzięki niej zupa miso zyskuje nie tylko wiele łatwo przyswajalnego, pełnowartościowego białka, ale także charakterystycznej mętności.
O jakie dodatki zwykle uzupełniana jest zupa miso? Ryby, krewetki, tofu, azjatyckie grzyby, wodorosty wakame, warzywa, biała rzepa, ziemniaki… Każdy azjatycki region ma swój specyficzny smak. Zwykle zupa miso podawana jest z kleistym ryżem lub makaronem. Można powiedzieć, że za sprawą bogatego w smak bulionu zupa miso jest podobna do naszego rosołu. Co ciekawe, azjatyccy szefowie kuchni przygotowują zupę miso również w wersji wegańskiej. Wówczas zamiast bulionu rybnego dashi przygotowuje się wywar z wodorostów kombu.
Lista zakupów:
- 2 szklanki rybnego bulionu dashi (przygotowanego z proszku instant)
- 2 łyżki pasty miso (jasnej lub ciemnej)
- siekana dymka do posypania (zielona część)
Wybrane dodatki:
- 150 g tofu naturalnego
- 1 łyżka suszonych glonów wakame
LUB
- 2-3 liście kapusty białej lub pekińskiej
- 3 grzyby shiitake namoczone w letniej wodzie przez godzinę i pokrojone w cienkie plasterki
LUB
- 100 g rzepy lub ziemniaka
- ½ marchewki marchewka
- 100 g surowego łososia
- 1 łyżeczka sezamu
Sposób przygotowania:
Przygotuj bulion dashi – zagotuj w garnku 2 szklanki wody i dodaj 4 łyżki bulionu rybnego dashi instant. Następnie dodaj do garnka wybrane dodatki i zagotuj. Wyłącz ogień pod garnkiem i dodaj pastę miso. Możesz dodać ją bezpośrednio do garnka i wymieszać albo dodać niewielką ilość gorącego bulionu do miseczki z pastą miso, wymieszać i przelać do garnka. Całość przelej do dwóch misek i udekoruj siekaną dymką. Pamiętaj, aby nie zagotować zupy po dodaniu pasty miso – zmienia ona wówczas swój smak i traci właściwości.
Propozycje podania:
Zupa miso z tofu i wakame – do garnka z bulionem dashi dodaj pokrojone w kostkę tofu i suszone glony wakame, podgrzewaj kilka minut na wolnym ogniu, a następnie zdejmij zupę z ognia, dodaj pastę miso i dymkę.
Zupa miso z kapustą i azjatyckimi grzybkami – do garnka z bulionem dashi dodaj posiekane w paski 2 lub 3 liście kapusty oraz dowolne, najlepiej drobne azjatyckie grzybki (np. shiitake albo mun). Podgrzewaj kilka minut na wolnym ogniu, aż kapusta i grzybki zmiękną, a następnie zdejmij zupę z ognia, dodaj pastę miso i dymkę.
Zupa miso z łososiem, rzepą i marchewką – rzepę (najlepiej japońską rzepę daikon) i marchewkę pokrój w półplasterki, dodaj do garnka z bulionem dashi. Gotuj na wolnym ogniu, aż warzywa zmiękną, ale pozostaną chrupkie. Następnie dodaj łososia pokrojonego w kostkę 1 x 1 cm i podgrzewaj, aż ryba będzie ugotowana (kilka minut). Zdejmij zupę z ognia, dodaj pastę miso i dymkę. Całość możesz posypać uprażonym sezamem.
Kliknij TUTAJ i zamów zestaw podstawowych produktów do przygotowania m.in. zupy miso.