Seitan z gotowego glutenu
Seitan z gotowego glutenu
Seitan z gotowego glutenu jest azjatyckim elementem diety zapewniającej zdrowie i dobre samopoczucie. Stanowi również doskonałą alternatywą dla mięsa. Zyskał wielką popularność wśród wegetarian i wegan, ponieważ charakteryzuje się wysoką zawartością białka w swoim bazowym składniku – glutenie. Gluten można uzyskać, wyrabiając w zimnej wodzie mąkę pszenną do momentu wypłukania z niej skrobi. Warto jednak zaoszczędzić czas i przygotować seitan z gotowego glutenu.
Ciasto w trakcie wyrabiania seitana będzie miało dość kleistą konsystencję – w końcu to gluten w niemal czystej postaci. Dla ułatwienia czynność tę można wykonać w malakserze, a w przypadku zbyt gęstej konsystencji – dodać wodę. Zwinięcie ciasta w warkocz pozwoli na uzyskanie struktury zbliżonej do włókien białka mięsa. To bardzo pomoże w przygotowaniu różnych jego form, np. wegańskiego szarpanego mięsa.
Zobacz jak łatwo przygotować wyśmienity seitan z gotowego glutenu.
Lista zakupów:
Składniki na seiten:
- 500 g glutenu pszennego
- 600 g wody
Składniki do bulionu:
- 3 l wody
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- ½ średniego selera
- 1 średni por
- 1 pieczona cebula
- 5 ząbków pieczonego czosnku
- 3 łyżki sosu chilli sriracha o smaku wędzonki
- 3 łyżki sosu Worcester
- 2 łyżki sosu sojowego ciemnego
- szczypta wędzonej papryki
- szczypta kuminu
Sposób przygotowania:
Gluten połącz z wodą i ugniataj ciasto podobnie jak na pierogi. Podziel je na trzy części, następnie zwiń każdą z nich wokół własnej osi. Z tak uformowanych części przygotuj jeden warkocz.
Gotowy warkocz ciasta, szczelnie zafoliowany w misce, odstaw na 1 godzinę do lodówki. W tym czasie upiecz cebulę i czosnek.
Przygotuj wywar warzywny z marchewki, pietruszki, selera, pora oraz wcześniej przygotowanej cebuli i czosnku. Włóż seitan do bulionu i gotuj na małym ogniu pod przykryciem przez około 1,5 do 2 godzin.
Wystudź seitan w wywarze, następnie poszarp go w rękach lub pokrój na kawałki. Tak przygotowany seitan z gotowego glutenu jest gotowy do jedzenia, ale możesz go też usmażyć.
Skorzystaj z naszego przepisu na komosę ryżową z seitenem. Sprawdź: Komosa ryżowa z seitanem.
Smacznego!